Szent Péter és Pál Apostolok

Ünnepe – Június 29

Aki esetleg június 29-én Rómában jár, ne lepődjön meg, ha egy üres városban sétál. A mostani helyzethez viszonyítva ez nem hír; eddig azonban a zsúfolt város néhány napos levegővételhez jutott június végén. A rómaiak nagy része már a tengerparton hűsöl, ma reggel óta – kihasználva a hosszú hétvégét.

Róma június 29-én védőszentjeire, Szent Péter és Szent Pál Apostolra emlékezik.  A két Júdeai – származásukban és munkásságukban különbözőek – nem Jézus első követőiként érkeztek Rómába. A két hírvivő Néró császár uralkodása alatt esett a keresztényüldözés áldozatául: Pétert 64 K.u. – fejjel lefelé keresztre feszítették a Vatikán közelében, Pált lefejezték; mártírhaláluk helyén később templomokat építtettek.  Történelmileg, a két Apostol mártírhalála nem egy napra esett; a június 29-e dátum – eredendően – az ókori Qiurinus ünnephez kötődik, amelynek alkalmából az ikerpárra, Romulusra és Remusra emlékeztek meg.

A két Apostolt, idővel, Róma alapítójaként ünnepelték. Nagy Leo pápa, az V. század közepén misében emlékezett meg Péterről és Pálról, arra emlékezve, hogy ők hozták el Krisztus evangéliumát. A két mártír a keresztény egyház pillére – Péter azért, mert a feltámadt Jézus neki adta át a mennyország kapujának kulcsait, Pál azért mert a szegények Apostola. Szent Péter és Pál ünnepét Kr. U. 258 óta tartják meg. Hivatalosan, a ceremónia június 28-án kezdődik a Szent Péter-bazilikában; amikor az Apostol bronzszobrát pápai viseletbe öltöztetik.

A pápai mise június 29-én, délelőtt 9.30-kor kezdődik, szintén a Szent Péter-bazilikában; a pápa az Úrangyala imát (Angelus) 12.00 órakor mondja. A misét közvetlenül interneten is lehet követni, a vatikáni hivatalos weboldalon:

https://www.youtube.com/watch?v=M-RFWoMT574

Az ünnepséget június 29-én este pazar tűzijátékkal zárják. 1481-ben rendezték először IV. Sixtus pápa (Sixtus-kápolna) kezdeményezésére – az Apostolok emlékére, és a pápai hatalom kifejezésére. Néhány évvel később – hogy II. Gyula pápa kedvében járjon – a reneszánsz óriás, Michelangelo is részt vett a tűzijáték előkészítésében: elkészítette azt a forgó, petárdákkal díszített kereket, amelyet a mai napig Girandola-ként emlegetnek. Michelangelo találmánya hatalmas sikert aratott, az idők során a barokk mester, Gian Lorenzo Bernini javított a technikán…  A Girandola a XIX. század közepéig Húsvétkor és az Apostolok ünnepségén kápráztatta el a rómaiakat, ma 2008 óta ismét láthatjuk a tűzijátékok az Angyalvár mögött, illetve a Piazza del Popolo gyönyörű teraszán.

Idén a tűzijátékot Cinecittá World-ben rendezik, ahol csak előreváltott jegyekkel lehet a ünnepségen részt venni….