Johanna, a nőpápa kápolnája
Johanna, a nőpápa kápolnája
Több mint egy évezrede kering Rómában a legenda Johannáról, akit 872-ben VIII. János néven pápának választottak.
Johanna a német Mainz városában született, s hogy apja eleget tegyen a lány tudásszomjának, Athénban küldte, aki férfinak öltözve – Johannes Angelicus néven – szerzetesekkel együtt tanult. A görög városban magasfokú teológiai képesítést szerzett, s Rómába érkezése után nem sokkal, a pápai trónra lépett.
Származására két év múlva derült fény.
A hagyományokhoz hűen, a Húsvéti misét a pápa a Szent Péter-bazilikában tartotta, és a hívők kíséretében, lóháton tért vissza székhelyére, a Colosseumhoz közel eső Laterani palotába. A körmenet azonban hirtelen megállt a mai Via dei Querceti és a Via dei Santi Quattro Coronati sarkán, mert az egyházfő rosszul érezte magát, leesett a lóról és – a megdöbbent tömeg jelenlétében – vajúdni kezdett, majd egy egészséges gyereknek adott életet…
A középkori krónikások feljegyzései szerint a nő belehalt a szülésbe, más források arról írnak, hogy a felbőszült nép agyonverte anyát és gyermekét; a modern történészek viszont azt állítják: nő még soha nem ült Szent Péter trónján…
Mindenesetre, egy szerény, apró kápolna áll ma is azon a helyen, ahol a legenda szerint a nő és újszülött gyermeke életüket vesztették. A parkoló autók szinte teljesen eltakarják a fedett, ráccsal védett fülkét; a falat egy megfakult Mária-kép díszíti, a bejáratot mindig friss virágok díszítik egy – talán – soha nem létezett nő emlékére.
Talán soha nem létezett, de érdekes módon, a kápolna kis utcáját, egykoron, Vicus Papissa-nak ( Nőpap Utca) hívták. A jómódú “Papa” dinasztia épített házat az utcában, akinek legrangosabb hölgytagját – teljesen véletlenül – Johannának hívták…